Four apples and two oranges cost Rs. 30 and one apple and 3 oranges costs Rs. 15. How much does each apple cost?
Answer: 6
Explanation
We are given two equations:
Let:
-
Cost of one apple = x
-
Cost of one orange = y
From the problem:
-
-
x + 3 y = 15
Step 1: Solve the system of equations
Equation (1):
Divide the whole equation by 2:
→ → (3)
Equation (2):
x+3y=15 → (2)
Step 2: Solve equations (2) and (3)
From (3):
y=15−2x → (4)
Substitute (4) into (2):
−5x+45=15
−5x=15−45=−30
This question appeared in
Past Papers (4 times)
FPSC 5 Years Past Papers Subject Wise (Solved With Details) (1 times)
FPSC Past Papers (1 times)
Inspector Customs, Intelligence Officer Past Papers, Syllabus (2 times)
This question appeared in
Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)
Related MCQs
- If 5 apples and 4 oranges cost Rs. 340, what is the price of one apple and one orange?
- Two apples and three mangoes cost Rs. 86. Four apples and one mango cost Rs. 112. What is the cost price of an apple?
- Choose the sentence with correct punctuation: My favorite fruit s are apples, oranges, bananas., My favorite fruit s are apples, oranges, and bananas., My favorite fruit s are apples, oranges, and, bananas., None of these
- If the ratios of apples to oranges is 3:2, How many oranges are there if there are 12 apples?
- A reduction of 20% in the price of oranges enables a retailer to buy 25 oranges more for Rs. 40. The reduced price of a basket containing 200 oranges is?
- Ali bought 5 apples at a cost of Rs.5 each. What will be the percentage of discount if Sheeraz buys 9 apples at a cost of Rs.4 each?
- The total cost of placing an advertisement in a newspaper compromises of a fixed cost of $3.50 and a variable cost that depends on the number of words. Each word costs 25 cents. Find the total cost of pacing an advertisement containing 22 words?
- I like both apples ___ oranges.
- Which of the following product costs is both a prime cost and conversion cost?
- FIND OUT ONE WORD FROM THE GIVEN WORDS WHICH IS DIFFERENT FROM THE OTHER THREE (A) Apples (B) Oranges (C) Mango (D) Spinach