Two apples and three mangoes cost Rs. 86. Four apples and one mango cost Rs. 112. What is the cost price of an apple?

Answer: 25
Explanation

Let's denote the cost of an apple as A and the cost of a mango as M.

Given equations:

2A + 3M = 86 ... (1)

4A + M = 112 ... (2)

Multiply equation (2) by 3:

12A + 3M = 336 ... (3)

Subtract equation (1) from equation (3):

(12A - 2A) + (3M - 3M) = 336 - 86

10A = 250

A = 250 / 10

A = 25

This question appeared in Past Papers (2 times)
This question appeared in Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)

Install this app on your device for quick access right from your home screen.