Two apples and three mangoes cost Rs. 86. Four apples and one mango cost Rs. 112. What is the cost price of an apple?
Answer: 25
Explanation
Let's denote the cost of an apple as A and the cost of a mango as M.
Given equations:
2A + 3M = 86 ... (1)
4A + M = 112 ... (2)
Multiply equation (2) by 3:
12A + 3M = 336 ... (3)
Subtract equation (1) from equation (3):
(12A - 2A) + (3M - 3M) = 336 - 86
10A = 250
A = 250 / 10
A = 25
This question appeared in
Past Papers (2 times)
Sindh University Past Papers and Syllabus (2 times)
This question appeared in
Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)
Related MCQs
- If 5 apples and 4 oranges cost Rs. 340, what is the price of one apple and one orange?
- Ali bought 5 apples at a cost of Rs.5 each. What will be the percentage of discount if Sheeraz buys 9 apples at a cost of Rs.4 each?
- Four apples and two oranges cost Rs. 30 and one apple and 3 oranges costs Rs. 15. How much does each apple cost?
- If the cost of three dozens of apples is Rs. 324, how much do 10 apples cost?
- A person bought one kilogram of apples for Rs. 60 and sold for Rs. 90. The percentage of profit of cost price he earned is?
- A firm has a total cost of rs 7000 and variable cost rs 6000 for such unit product . what is the fixed cost?
- The total cost of placing an advertisement in a newspaper compromises of a fixed cost of $3.50 and a variable cost that depends on the number of words. Each word costs 25 cents. Find the total cost of pacing an advertisement containing 22 words?
- A shopkeeper sold a table for Rs.8413, he loses 6% of its cost price. Find the cost price of the table?
- On selling 17 balls at Rs. 720, there is a loss equal to the cost price of 5 balls. The cost price of a ball is _____?
- In a shop, the profit on articles is 320 percent of the cost price. If the cost price increases by 25 percent but the selling price remains constant, approximately what percentage of the selling price is the profit?