The cost of a bag is three times the cost of a geometry box. The cost of 2 bags and 3 geometry boxes is Rs.3,960. Find the cost of a geometry box?
Answer: Rs.440
Explanation
Let's denote the cost of a geometry box as x. Since the cost of a bag is three times the cost of a geometry box, the cost of a bag is 3x.
Given that the cost of 2 bags and 3 geometry boxes is Rs.3,960, we can set up the equation:
2(3x) + 3(x) = 3960
6x + 3x = 3960
9x = 3960
Divide both sides by 9:
x = 3960 / 9
x = 440
This question appeared in
Past Papers (5 times)
ETEA 25 Years Past Papers Subject Wise (Solved) (2 times)
ETEA Past Papers (1 times)
KPK Teacher Past Papers SST PST CT TT PET (2 times)
This question appeared in
Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)
Related MCQs
- The total cost of placing an advertisement in a newspaper compromises of a fixed cost of $3.50 and a variable cost that depends on the number of words. Each word costs 25 cents. Find the total cost of pacing an advertisement containing 22 words?
- A firm has a total cost of rs 7000 and variable cost rs 6000 for such unit product . what is the fixed cost?
- The cost of a car is 400% greater than the cost of a bike. If there is an increase in the cost of the car is 15% and that of bike 20%. Then the total increase in the cost of the 5 cars and 10 bikes is ____?
- A college student bought 11 books for fall classes. If the cost of his anatomy textbook was three times the mean cost of the other 10 books, then the cost of the anatomy textbook was what fraction of the total amount he paid for the 11 books?
- If the cost of 5 pens is 125 rupees then find the cost of one pen?
- If the cost of 2 hens and 3 goats is Rs. 47000 and cost of 5 hens and 1 goat is Rs. 20000. What is the cost of a hen?
- Two apples and three mangoes cost Rs. 86. Four apples and one mango cost Rs. 112. What is the cost price of an apple?
- The cost of an article was Rs.75. The cost was first increased by 20% and later on it was reduced by 20%. The present cost of the article is:
- A company has a cost function C(Q) = 2 Q^2 + 10Q + 50. What is the marginal cost of producing the 5the one of output?
- If the cost of fertilizing one acr of land is Rs 50. how much will it cost to fertilize a field of 8 acres?