If 30kg of sugar costs Rs. 1200, find the cost of 35kg sugar?
If 30kg of sugar costs Rs. 1200, find the cost of 35kg sugar?
Explanation
We use the unitary method:
Cost of 30 kg sugar = Rs. 1200
Cost of 1 kg sugar = 1200 ÷ 30 = Rs. 40
Cost of 35 kg sugar = 40 × 35 = Rs. 1400