Four apples and two oranges cost Rs. 30 and one apple and 3 oranges costs Rs. 15. How much does each apple cost?
Four apples and two oranges cost Rs. 30 and one apple and 3 oranges costs Rs. 15. How much does each apple cost?
Explanation
We are given two equations:
Let:
-
Cost of one apple = x
-
Cost of one orange = y
From the problem:
-
-
x + 3 y = 15 Step 1: Solve the system of equations
Equation (1):
Divide the whole equation by 2:
→ → (3)
Equation (2):
→ (2)
Step 2: Solve equations (2) and (3)
From (3):
→ (4)
Substitute (4) into (2):