Four apples and two oranges cost Rs. 30 and one apple and 3 oranges costs Rs. 15. How much does each apple cost?

Four apples and two oranges cost Rs. 30 and one apple and 3 oranges costs Rs. 15. How much does each apple cost?

Explanation

We are given two equations:

Let:

  • Cost of one apple = x

  • Cost of one orange = y

From the problem:

  1. 4x+2y=304x + 2y = 30

  2. x+3y=15

    Step 1: Solve the system of equations

Equation (1):
4x+2y=304x + 2y = 30
Divide the whole equation by 2:
2x+y=152x + y = 15(3)

Equation (2):

x + 3y = 15
(2)

Step 2: Solve equations (2) and (3)

From (3):

y = 15 - 2x
(4)

Substitute (4) into (2):
x+3(152x)=15x + 3(15 - 2x) = 15
x+456x=15x + 45 - 6x = 15


x=305=6