Price of one banana is Rs. 8 and price of an orange is Rs. 7. Aslam spent Rs. 30 to purchase these fruits. How many bananas did he purchase?
Answer: 2
Explanation
Let's assume Aslam purchased x bananas and y oranges.
The total cost is 8x + 7y = 30.
We need to find a combination of x and y that satisfies the equation.
If x = 2 and y = 2:
8(2) + 7(2) = 16 + 14 = 30
This combination works, so Aslam purchased 2 bananas and 2 oranges.
This question appeared in
Past Papers (2 times)
Sindh University Past Papers and Syllabus (2 times)
Related MCQs
- The distant price of the 20% is less than retail price. James purchase the book at 30% discount price at special book sale. What percentage of retail price did James pay?
- T-shirt City uses a periodic inventory system. During the first year of operations, the company made four purchases of a particular product. Each purchase was for 500 units and the prices paid were $9 per unit in the first purchase, $10 per unit in the second purchase, $12 per unit in the third purchase, and $13 per unit in the fourth purchase. At the year-end, 650 of these units remained unsold. Compute the cost of goods sold under the FIFO method and LIFO method, respectively.
- The price which is paid to purchase goods is called _____?
- Naeem sold a computer for Rs 25000 at which he suffered 20% loss. Find the purchase price of the computer?
- A shopkeeper raises the price of a cycle by 5% above the market price and charges 12% saves sales tax on the market price. As a result, a customer has to pay Rs. 4680 for the cycle. What is the market price of the cycle?
- The price of a printer is 1/8 the price of a photocopy machine. If the price of 4 photocopy machines and 7 printers is Rs. 77,025, find the price of a printer?
- If the price of an item is increased by 20% and the new price is $60, what was the original price?
- In a shop, the profit on articles is 320 percent of the cost price. If the cost price increases by 25 percent but the selling price remains constant, approximately what percentage of the selling price is the profit?
- If 5 apples and 4 oranges cost Rs. 340, what is the price of one apple and one orange?
- Maria bought a laptop at 20% discount on its original price. She sold it with a 40% increase on the price she bought. Her percentage of profit on the original price is?