If the cost of 12 eggs is Rs. 120. What will be the cost of 3 eggs?

If the cost of 12 eggs is Rs. 120. What will be the cost of 3 eggs?

Explanation

To find the cost of 3 eggs:

Cost of 12 eggs = Rs. 120

Cost of 1 egg = Rs. 120 / 12 = Rs. 10

Cost of 3 eggs = Rs. 10 × 3 = Rs. 30