If the cost of 12 eggs is Rs. 120. What will be the cost of 3 eggs?
If the cost of 12 eggs is Rs. 120. What will be the cost of 3 eggs?
Explanation
To find the cost of 3 eggs:
Cost of 12 eggs = Rs. 120
Cost of 1 egg = Rs. 120 / 12 = Rs. 10
Cost of 3 eggs = Rs. 10 × 3 = Rs. 30