If 5 apples and 4 oranges cost Rs. 340, what is the price of one apple and one orange?

If 5 apples and 4 oranges cost Rs. 340, what is the price of one apple and one orange?

Explanation


Let apple = x, orange = y

5x + 4y = 340

Try options:

B) 5×40 + 4×20 = 200 + 80 = 340