If two pencils cost $1, how much will 5 pencils cost?

If two pencils cost $1, how much will 5 pencils cost?

Explanation

Cost of 2 pencils = $1, so the price of 1 pencil = $1 ÷ 2 = $0.50.

Cost of 5 pencils = 5 × $0.50 = $2.50.