The cost of 1 rubber and 7 sharpeners are 61 rupees, while that of 3 rubbers and 1 sharpener are 23 rupees. What is the price of a sharpener?
Answer: 8
Explanation
Let's denote:
r = price of 1 rubber
s = price of 1 sharpener
Given:
r + 7s = 61 ... (1)
3r + s = 23 ... (2)
Multiplying (1) by 3:
3r + 21s = 183
Subtracting (2) from this:
20s = 160
s = 8
This question appeared in
Past Papers (5 times)
ETEA 25 Years Past Papers Subject Wise (Solved) (2 times)
ETEA Past Papers (1 times)
KPK Teacher Past Papers SST PST CT TT PET (2 times)
This question appeared in
Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)
Related MCQs
- If the price of one mango is 15 rupees how to cost 120 rupees of mango?
- A shopkeeper purchases 5 cartoons in 105 rupees and 8 cartoons in 155 rupees. If a cartoon contains 5 items then average price per item is _____?
- If a person has 6 rupees and his friend has 4 rupees, combined they have _____ rupees.
- If Sana buyes Neckles in 750 rupees and sells in 675 rupees tell the percentage of loss?
- If the apple price is 15 rupees how many apple, we can by in 120 rupees?
- If the cost of 5 pens is 125 rupees then find the cost of one pen?
- A Hundred rupees ______ the price of this pen.
- Their share price fell to_________ ten rupees yesterday.
- The price of a bicycle is rupees 6480 inclusive 8% GST. What is the original price of the bicycle?
- A person bought one kg of Apple for peace 450 and sold for rupees 500 the percentage of price earned is?