A man bought apples at the rate of 8 for Rs. 34 and sold them at the rate of 12 for Rs. 57. How many rupees profit was made per dozen?

A man bought apples at the rate of 8 for Rs. 34 and sold them at the rate of 12 for Rs. 57. How many rupees profit was made per dozen?

Explanation

Cost price of 1 apple = 34 ÷ 8 = Rs. 4.25

Cost price of 12 apples = 4.25 × 12 = Rs. 51

Selling price of 12 apples = Rs. 57

Profit = 57 − 51 = Rs. 6 per dozen.