A man bought apples at the rate of 8 for Rs. 34 and sold them at the rate of 12 for Rs. 57. How many rupees profit was made per dozen?

Answer: 6
Explanation

Cost price of 1 apple = 34 ÷ 8 = Rs. 4.25

Cost price of 12 apples = 4.25 × 12 = Rs. 51

Selling price of 12 apples = Rs. 57

Profit = 57 − 51 = Rs. 6 per dozen.

This question appeared in Past Papers (6 times)
This question appeared in Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)

Install this app on your device for quick access right from your home screen.