Two apples and three mangoes cost Rs. 86. Four apples and one mango cost Rs. 112. What is the cost price of an apple?

Two apples and three mangoes cost Rs. 86. Four apples and one mango cost Rs. 112. What is the cost price of an apple?

Explanation

Let's denote the cost of an apple as A and the cost of a mango as M.

Given equations:

2A + 3M = 86 ... (1)

4A + M = 112 ... (2)

Multiply equation (2) by 3:

12A + 3M = 336 ... (3)

Subtract equation (1) from equation (3):

(12A - 2A) + (3M - 3M) = 336 - 86

10A = 250

A = 250 / 10

A = 25